V Kongres Edukacji
27 października 2022 r., godz. 12:0035-lecie Programu Erasmus+
Auditorium Maximum Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa
V Kongres Edukacji – świętujemy 35 lat programu Erasmus+
Po dwóch edycjach w formule hybrydowej V Kongres Edukacji odbył się 27 października 2022 r. na Uniwersytecie Warszawskim w Auditorium Maximum w godz. 12:00-20:00. W wydarzeniu wzięło udział 870 osób, a debaty i sesje odbywały się w pięciu aulach. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało: 35-lecie programu Erasmus+.
Kluczowym tematem V Kongresu Edukacji było umiędzynarodowienie w obszarze szeroko rozumianej edukacji, ze szczególnym uwzględnieniem wartości jednoczących Europę. Uczestnicy Kongresu podczas trzech sesji plenarnych mieli okazję dowiedzieć się m.in. tego, jak duże znaczenie właśnie w kontekście współpracy ma sieciowanie – zarówno w kontekście lokalnym, krajowym, jak i międzynarodowym. Oddaliśmy także głos młodemu pokoleniu, które opowiedziało o swoich doświadczeniach i kierunkach mobilności.
Uczestnicy sesji tematycznych poszerzyli wiedzę nt. czterech najważniejszych priorytetów programu Erasmus+: transformacji cyfrowej, uczestnictwa w życiu demokratycznym, włączania i różnorodności oraz środowiska i walki ze zmianami klimatycznymi. Najwięcej osób uczestniczyło w sesji Erasmus+ Edukacja szkolna: Priorytety Erasmusa+ w praktyce szkolnej oraz Erasmus+ Kształcenie i szkolenia zawodowe: Zawodowy Erasmus+ z cyfryzacją, włączeniem, ekologią i obywatelstwem w tle.
W ramach Europejskiego Dnia Języków zaprosiliśmy uczestników na sesje tematyczne poświęcone nauce języków obcych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się ta prowadzona w języku angielskim: Practical Insights of Modern Classroom Management.
W ostatniej części Kongresu odbyła się gala wręczenia nagród dla najlepszych projektów edukacyjnych w konkursach EDUinspiracje, European Language Label i Europejska nagroda za innowacyjność w nauczaniu. Nagrodzonych zostało 20 laureatów. Specjalna nagroda z okazji 35-lecia programu Erasmus+ została przyznana Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Do zobaczenia za rok!
Aktualności
Kongres Edukacji w liczbach
Ostatnie cztery edycje Kongresu Edukacji to:
uczestników
prelegentów
sesji tematycznych
godzin
Rada Programowa Kongresu
W przygotowaniach V Kongresu Edukacji wspiera Rada Programowa w poniższym składzie:
prof. dr hab. inż.
Teofil Jesionowski
Rektor Politechniki Poznańskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych
prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk
Rektor Politechniki Śląskiej, Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich
Rada Programowa Europejskiego Dnia Języków
Przygotowania V Kongresu Edukacji wspierają następujący członkowie:
dr hab. Paweł Poszytek
Dyrektor Generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności